Remonty
Regulamin wymiany okien oraz drzwi
1. Ilekroć w regulaminie mowa o:
- Renowacji okna, drzwi, należy przez to rozumieć zespół czynności polegających na:
- demontażu skrzydeł okiennych, drzwiowych,
- demontażu okuć celem wymiany lub naprawy,
- rozszkleniu (dotyczy okien lub drzwi przeszklonych),
- całkowitemu usunięciu istniejącej farby (skrzydła okienne, drzwiowe ościeżnice),
- wymiana zużytych elementów ościeżnic lub skrzydeł,
- dopasowaniu,
- zapokostowaniu,
- oszkleniu (dotyczy okien lub drzwi przeszklonych),
- pomalowaniu.
- zdjęciu skrzydeł okiennych, drzwiowych,
- wykuciu z muru ościeżnic okiennych wraz z parapetami lub ościeżnic drzwiowych,
- osadzeniu nowych ościeżnic wraz z robotami murarskimi,
- osadzeniu parapetów i podokienników (dotyczy okien),
- założeniu skrzydeł okiennych, drzwiowych.
- dopasowaniu skrzydeł okiennych, drzwiowych,
- szkleniu skrzydeł okiennych lub drzwiowych,
- uzupełnianiu okitowania,
- naprawie okuć,
- malowaniu okien, drzwi z usunięciem starych powłok malarskich.
- uzyskania zgody ZK „PGM” i zawarcia stosownej umowy uwzględniającej rzeczowy zakres prac,
- zgłoszenia zakończenia robót celem dokonania ich protokolarnego odbioru przez inspektora ZK „PGM”.
Modernizacja lokali
- zgoda Wydziału Spraw Lokalowych Urzędu Miasta Chorzów (nie dotyczy klatek schodowych),
- pisemna zgoda lokatorów zamieszkujących w budynku (w przypadku występujących wspólnot mieszkaniowych musi być podjęta uchwała współwłaścicieli),
- pozytywna opinia ADM,
- projekt techniczny wykonany przez osobę posiadająca uprawnienia budowlane,
- opinia rzeczoznawcy ds. p.poż.
-
konstrukcja kraty uniemożliwi wspinanie się po niej na wyższe kondygnacje, powinna być wykonana z prętów mocowanych pod kątem 45 stopni, o rozstawie 15 cm bez elementów ozdobnych i prętów poprzecznych
-
zamocowanie kraty będzie uniemożliwiało jej otwarcie.
Zawilgocenia
Wentylacja to proces stałego dostarczania świeżego powietrza do pomieszczeń i usuwania z nich powietrza zużytego, zanieczyszczonego. W zasobach Zakładu Komunalnego PGM w zdecydowanej większości występuje wentylacja grawitacyjna (naturalna). Budynki wyposażone są w indywidualne bądź zbiorcze przewody kominowe wentylacyjne. Przepływ powietrza wywołany jest różnicą gęstości powietrza zewnętrznego (zimnego) i wewnętrznego (ciepłego). Słup zimnego powietrza jest cięższy niż słup ciepłego, a zatem powietrze zimne napływające do mieszkania wypycha powietrze ciepłe, które uchodzi przez wylot przewodu kominowego. Skuteczność działania takiej wentylacji zależna jest od trzech podstawowych elementów:
- warunków atmosferycznych,
- wywiewu (usuwanie powietrza zużytego przewodami kominowymi),
- nawiewu (napływ powietrza zewnętrznego do mieszkania).
Wywiew odbywa się poprzez kratki wentylacyjne przewodami kominowymi na zewnątrz budynku powyżej dachu. Za stan techniczny przewodów kominowych odpowiada zarządca budynku czyli ZK PGM. Przewody kominowe muszą być drożne i szczelne. Corocznie zgodnie z Prawem budowlanym podlegają one kontroli przez pracowników Spółdzielni Pracy Kominiarzy. Można również samemu sprawdzić poprawność działania przewodów wentylacyjnych. Wystarczy zapaloną świeczkę lub kartkę papieru podsunąć do kratki wentylacyjnej. Jeżeli przy zamkniętych oknach płomień świeczki odchyli się wyraźnie w kierunku kratki lub arkusz papieru przylepi się do niej oznacza to że wentylacja jest sprawna. Jeżeli dopiero uchylenie okien spowoduje pojawienie się ciągu oznacza to że jest zbyt mały napływ powietrza do mieszkania. Jeżeli i to nie poskutkuje powinniśmy zgłosić to kominiarzowi w czasie kontroli lub zgłosić ten fakt do ADM-u.
Najważniejszym elementem wentylacji grawitacyjnej w obecnej dobie uszczelniania mieszkań jest napływ powietrza do mieszkania. Aby zużyte powietrze mogło wypłynąć na zewnątrz kanałami wentylacyjnymi taka sama jego ilość musi napłynąć do mieszkania. Sprawa niby oczywista, lecz często o niej zapominają użytkownicy mieszkań doszczelniając swoje M wszelkimi dostępnymi metodami. W czasie wizytacji zawilgoconych mieszkań pracownicy ZK PGM zetknęli się już z przypadkami zaklejania okien taśmami na cały okres zimowy. Napływ powietrza odbywać się może jedynie poprzez nieszczelności w oknach oraz drzwiach wejściowych. W niektórych budynkach np. na Starym Osiedlu w Chorzowie Batorym można spotkać jeszcze otwory nawiewne pod oknami w kuchniach. Znaczy to że budowniczowie z lat 50-tych doceniali już znaczenie napływu powietrza do mieszkań pomimo, że stosowana w tamtych czasach stolarka okienna nie należała do szczelnych. Obecnie szerokim frontem na rynek budowlany wkroczyły nowoczesne i szczelne okna z profili PCV. Również ZK PGM w swoich zasobach sukcesywnie dokonuje wymiany okien. W 2006r. wymieniono ich 3700 szt. Okna wymieniane przez ZK PGM posiadają uszczelki z fabrycznie wykonanymi wycięciami, które umożliwiają zgodny z normą napływ powietrza. Zgodny z normą znaczy przeciętny i w większości przypadków po wymianie okien nie zaobserwowano zaburzeń w działaniu wentylacji i nie stwierdzono zawilgoceń. Ilość pary wodnej w mieszkaniach zależy od wielu czynników eksploatacyjnych takich jak ilość zamieszkujących osób, częstotliwość prania, gotowania, kąpieli. Dla przykładu przedstawiamy zestawienie ilości pary jaka powstaje w trakcie:
- kąpieli w wannie 1000-1100 g/h,
- kąpieli pod prysznicem 1500-1700 g/h,
- gotowania 400-900 g/h,
- zmywania naczyń 200 g/zmywanie
- prania w pralce 200-350 g/pranie,
- suszenia prania 2000g/1 wsad do pralki.
- w czasie snu 50 g/h,
- przy lekkiej pracy 90g/h,
- przy ciężkiej pracy 150 g/h.
Jeżeli zsumujemy te ilości dla naszego gospodarstwa domowego może się okazać, że są to litry wody, które albo muszą być usunięte poza mieszkanie poprzez wentylację albo wykroplą się na oknach i ścianach. Oprócz wycięć w uszczelkach, które wymuszają napływ powietrza do mieszkania okna PCV posiadają funkcję tzw. mikrorozszczelnienia. Ustawiając klamkę w odpowiednim położeniu (zwykle ukośnym) skrzydło okienne odsuwa się od ościeżnicy powodując dodatkowe rozszczelnienie okna i zwiększony napływ świeżego powietrza. Rozwiązanie to posiada jednak jedną wadę – zależne jest od woli i świadomości użytkownika mieszkania. Jeżeli zauważymy pierwsze oznaki wzrostu wilgotności, takie jak odczucie zaduchu, zaparowanie okien rozszczelniajmy natychmiast swoje okna , a nawet otwórzmy je celem przewietrzenia całego mieszkania. Kosztem strat ciepła stwórzmy sobie atmosferę przyjazną naszemu zdrowiu.
Następnym poważnym skutkiem braku wentylacji jest wzrost zawartości dwutlenku węgla i spadek zawartości tlenu w atmosferze mieszkania. Niedotlenienie organizmu objawia się ogólnie złym samopoczuciem, bólami głowy, zmęczeniem. Obniżenie zawartości tlenu obniża rozwój umysłowy naszych dzieci oraz przyspiesza proces starzenia.
Najbardziej niebezpieczna sytuacja pojawia się w mieszkaniach, w których zamontowane są gazowe urządzenia grzewcze (gazowe podgrzewacze wody, piecyki dwufunkcyjne, kuchnie gazowe) lub piece węglowe. Przy ograniczonym napływie świeżego powietrza następuje niepełne spalanie gazu lub węgla, którego produktem jest duża zawartość w spalinach tlenku węgla potocznie zwanego czadem. Przy zamkniętych szczelnych oknach, bez wentylacji po włączeniu tylko kuchenki gazowej już po kilku minutach stężenie trującego tlenku węgla przekracza kilkakrotnie wartości dopuszczalne. W skrajnych przypadkach przy braku napływu może nawet dojść do cofnięcia się spalin z przewodów kominowych i np. tak powszednia czynność jak kąpiel w wannie może zakończyć się tragicznie. Tlenek węgla zwany jest „cichą śmiercią”, gdyż jest bezwonnym gazem, który bez jakichkolwiek wcześniejszych objawów powoduje utratę przytomności a następnie zgon.
Po przeczytaniu tego tekstu prosimy o szerokie otwarcie okien i wpuszczenie do mieszkania świeżego wiosennego powietrza oraz prosimy nie zapomnieć o takich czynnościach również zimą nawet przy wysokim mrozie. Rozszczelnienie mieszkań zakończy zmorę „płaczących okien”, hodowli grzybów na ścianach i poprawi Państwa samopoczucie, a pracownikom ZK PGM ograniczy problemy z utyskującymi użytkownikami, którzy nieświadomi ich rzeczywistego źródła zawsze będą kierować swe żale do administratora.