wtorek, 12 marzec 2019 09:46

Apel chorzowskiej policji - seniorze nie ufaj, bądź czujny, nie daj się oszukać!

W ostatnim okresie oszuści zwiększyli swoją aktywność. Ofiarą ich ataków padły osoby starsze.

Tylko w ostatnich dniach w Chorzowie, oszuści podając się za pracowników zakładu energetycznego dokonali kradzieży pieniędzy, które starsza pani przechowywała w domu. Sprawców było dwóch, ubrani w uniformy, wyposażeni w narzędzia pomiarowe do złudzenia przypominali prawdziwych elektryków. Nic bardziej mylnego, mężczyźni współpracowali ze sobą w celach przestępczych. Jeden z nich wraz z właścicielką mieszkania sprawdzał napięcie w gniazdkach, podczas gdy drugi, sam swobodnie przeszukiwał mieszkanie. W wyniku tego zdarzenia kobieta straciła swoje oszczędności i stała się ofiarą oszustów.
Kolejny przykład to tzw. oszustwo na „policjanta”. W tym przypadku mężczyzna podający się za policjanta zadzwonił do mieszkanki Chorzowa. W rozmowie telefonicznej zapytał dlaczego kobieta nie stawiła się na wysłane jej pocztą wezwanie do Komisariatu Policji. Gdy zdziwiona pani odpowiedziała, że nic takiego nie otrzymała, rzekomy „policjant” poinformował ją, że jej środki pieniężne przechowywane na koncie bankowym są zagrożone. Dla ich zabezpieczenia koniecznym jest ich wypłacenie i zdeponowanie na Policji. Kobieta dokonała wypłaty swoich środków bankowych, a następnie przekazała je fałszywemu policjantowi. W ten sposób utraciła wszystkie oszczędności życia.
Pamiętajmy, że to tylko przykład dwóch metod stosowanych przez oszustów. Działalność przestępcza w tym obszarze ulega nieustannej modyfikacji, doskonaleniu i tworzeniu nowych metod w jednym celu – dokonania oszustwa.
Seniorze zapamiętaj:
1. zanim otworzysz drzwi, spójrz przez wizjer – kto stoi za drzwiami?
2. jeśli jest to osoba obca, zapytaj o cel wizyty, poproś o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej
3. osoba nie budzi Twojego zaufania, masz wątpliwości? Nie wpuszczaj do mieszkania, zdzwoń do siedziby administracji, firmy, umów się telefonicznie na inny termin
4. osoba podaje się za policjanta? Zweryfikuj to, zadzwoń na Policję
5. jeśli odmówiłeś, a osoba jest natarczywa, nadal przekonuje Cię do swojego wejścia do mieszkania, zadzwoń po Policję, zaalarmuj najbliższe otoczenie
6. jeśli już musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwile samego w mieszkaniu, najlepiej aby Towarzyszyli Ci wtedy sąsiedzi
7. nie przeprowadzaj żadnych transakcji z inkasentami i akwizytorami. Jeśli chcesz zmienić warunki umowy, zrób to w siedzibie firmy
8. mieszkania nie traktuj jak sejfu, nie przechowuj w nim dużych kwot pieniędzy ani wartościowych przedmiotów, zwłaszcza w tzw. miejscach typowych.: (szafki kuchenne, bieliźniarki, barek, pomiędzy ubraniami)
Nigdy nie wiadomo, kiedy oszuści zaatakują, dlatego chorzowska Policja apeluje o ostrożność, zasadę ograniczonego zaufania i otoczenie troską przez rodzinę i przyjaciół swoich bliskich oraz osób samotnych z sąsiedztwa.
Seniorze bądź czujny, osoby podające się za wnuczka, administratora, pracownika gazowni czy funkcjonariusza policji mogą być oszustami !